ÚVOD O NÁS KÁVA MAŠKRTY KONTAKT


 
       
 

India Malabar

"Monzún pre chuťové poháriky."


Káva z Indie je pre milovníkov kávy zaujímavá kvôli mnohým dôvodom, ale hlavne kvôli zvláštnemu spôsobu úpravy, nazývanému monsooning. Surovú kávu vystavujú pestovatelia po zbere úrody na niekoľko týždňov vetru a dažďu. Robia tak preto, aby napodobnili podmienky dlhej prepravy na lodiach, ktorá trvala pred vyhotovením suezského prieplavu aj niekoľko mesiacov. Dovtedy totiž museli oboplávať celú Afrika, pričom vetry a dažde pôsobiace na náklad počas plavby mali za následok zmenu chuti kávy. Po otvorení suezského prieplavu sa cesta lodí značne zrýchlila, lenže výnimočná chuť kávy sa stratila a ľudia chceli späť tú svoju starú dobrú kávičku. To je dôvodom dnešného umelého monsooningu. Ďalšou veľmi zaujímavou vlastnosťou tejto kávy je to, že po dobrom upražení sa na povrchu zŕn začne tvoriť veľmi mastný film. Túto mastnotu pozorujeme skoro u všetkých 100%-ných arabík, avšak India Malabar je v tomto absolútny rekordér. Mastnota na nej nie je chybou, dovolíme si tvrdiť, že je jej výhodou a nositeľkou jej úžasnej chuti. Podobne ako u afrických káv, i táto káva dosahuje vysokú kvalitu. Ľahká, vyvážená chuť s primeranou horkosťou a kyslosťou s príchuťou dymu a vína, typickou pre tieto kávy. Veľmi lahodných chutí dosiahneme jemným prisladením a troškou mlieka.

 
 


India Planta

"Káva s jemnou, korenistou a bohatou chuťou."

Vznik najstaršej civilizácie sa tu datuje do roku 2500 pred n. l., neskôr na toto územie vpadli Árijci. Začali sa tu usádzať, zakladali mestá a šírili vzdelanosť. Najlepšia káva sa pestuje v južnej Indii už od 17. storočia. Káva s lákavou vôňou. Jemná chuť dosiahnutá primeranou horkosťou a kyslosťou nám dáva komplexnú príchuť kávy. Dochuť kávy jemne korenistá. Lahodnosť a zvýraznenú vôňu kvetov dosiahneme po miernom dosladení hnedým cukrom.

 
 


Indonézia Sumatra

"Káva považovaná za najcennejšiu vďaka svojej plnosti."


Lintong kávy sú pomenované podľa oblasti Lintong, kde sú pestované. Táto oblasť sa nachádza v severnej časti Sumatry v blízkosti jazera Toba. Indonézske kávy, hlavne arabiky zo Sumatry sú prvotriedne a vyznačujú sa ušľachtilou plnosťou. Káva zo Sumatry má príjemnú, až opojnú vôňu horkej čokolády s horkosťou a jemnou korenistou príchuťou. Má krásnu komplexnú chuť, čo upravuje jemná kyslosť. Je to vysoko cenená káva s vycibrenou chuťou. Po dosladení hnedým cukrom sa zvýrazní chuť horkej čokolády.

 
 


Indonézia Timor


"Acidná, s mliekom vyvážená chuť."

Timor sa nachádza v oblasti Indonézie s krajinou bohatou na horské prostredie, teda aj v oblasti s vyšším výskytom zrážok. Hlavnými ekonomickými produktmi Východného Timoru sú kukurica, guma, káva, tabak, santalové a ebenového dreva a iné. Napriek tomu, že krajina je malá, má veľmi bohaté prírodné zdroje. Kávové plantáže vznikli v krajine približne okolo roku 1815. Káva z Timoru má veľmi dobrú vôňu, ktorou táto káva osloví každého. Krásna pena skrýva výraznú chuť tropického ovocia, chuť čierneho čaju s trochou pikantnosti a miernou dochuťou tabaku na konci. Po pridaní mlieka sa chuť výrazne zjemní.

 
 

Jemen


"Vzácna chuť s aromatickým odtieňom hrokosti."

Behom svojej histórie bolo územie Jemenu pod vládou rady kráľovstiev. V 16. storoči sa krajina stala súčasťou Osmanskej ríše, ale už o pár rokov neskôr boli Turci z krajiny vyhnaní. Jemen je oficiálne kolískou kávy, aj keď sa niektorí historici domnievajú, že káva pochádza z Etiópie. Káva sa pestuje tým istým spôsobom ako pred 1400 rokmi na zavlažovacích terasách svahov púštnych hôr. Zrnká sú menšie a guľatejšie, čo im dodáva vzhľad perlovej kávy. Má jemnú chuť s bohatou kyslosťou, vzrušujúcu korenistú arómu a čokoládovú príchuť.
 
 


Nepál

"Káva z najvyššej hory sveta."

Štát ležiaci medzi Čínou a Indiou známy najmä vďaka budhistickým kláštorom a vysokým horám, predovšetkým však najvyššou horou sveta. Nepál získal nezávislosť od Británie v roku 1923 a dnes tu žije takmer tridsať miliónov ľudí. Káva sa tu pestuje v malých množstvách a jej značná časť sa expeduje do USA a Japonska. Z krajiny ju takmer úplne vytlačili tradičné čajové plantáže, ešte sa však pestuje na malých farmách často až vo výškach 1600 metrov nad morom. Má nádhernú penu svetlo hnedej farby a sviežu arómou. Chuť je jemná s jemnou aciditou s tónmi vysokohorských bylín a citrusových plodov.

 O nás ...

Otvorili sme pre Vás novú predajňu kávy, orieškov a doplnkov.
V našej predajni si môžete dať chutnú kávičku, skvelú horúcu čokoládu alebo čaj.

Viac o nás...

    Nájdete nás aj na

Facebook