ÚVOD O NÁS KÁVA MAŠKRTY KONTAKT


 

 

Bolívia

"Organická, z vysokých nadmorských výšok Ánd."

Bolívia sa nachádza v centrálnej časti Južnej Ameriky. Jej juhozápadnú časť pokrývajú vrcholy Ánd, pričom centrálne územie vyplňuje náhorná plošina Altiplano. Severné a východné okraje Bolívie spadajú do nižších polôh dažďových pralesov v povodí Amazonky. Bolívia získala nezávislosť v roku 1825 a svoj názov dostala po Simónovi Bolívarovi, juhoamerickom bojovníkovi za slobodu. V minulosti bolo toto územie súčasťou ríše Inkov. Kedysi bolo zvykom na dedinských statkoch pestovať ozdobné živé ploty z kríku kávovníka. Až v 50. rokoch minulého storočia sa v Bolívii začala káva pestovať za účelom konzumácie. Ročne sa v Bolívii vypestuje asi 10 miliónov kilogramov kávy. Arabika dopestovaná vo vysokých nadmorských výškach sa vyváža prevažne do Európy. Každá káva z Bolívie má charakter vysokokvalitnej organickej suroviny a práve kvôli tomu je medzi odborníkmi veľmi cenená. Bolivia Altura EP Extra Organic washed má nižšiu aciditu i horkosť, stredné telo s rovnovážnou chuťou a s osobitou arómou.

 
 


Brazília Bourbon

"Vyššie praženie úplne bez acidity."

V 17 členských štátoch Brazílie sa pestuje také množstvo odrôd, že je veľmi ťažké stanoviť tú najlepšiu. Naša pražiareň Vám prináša ako ôsmu brazílsku kávu v poradí práve kávu Fazenda Carmo, odrodu bourbon, ktorá je ďalšou fantastickou špecialitou! Káva má hladké a vyvážené telo úplne bez acidity. Nájdeme v nej horkú čokoládu s orechmi, karamel a náznak sušených fíg. Dochuť je príjemne maslová.

 
 


Brazília Santos

"Typicky silne pražená káva vhodná na prípravu espressa."

Pred „objavením Ameriky“ bolo toto územie osídlené indiánskymi kmeňmi. Roku 1500, po priplávaní portugalských moreplavcov, bolo územie označené za portugalské. Brazília je so svojimi 400 miliónmi kávovníkov na vrchole rebríčku svetového trhu v pestovaní kávy. Pri množstve odrôd, ktoré sa pestujú v rôznych oblastiach, sa nedá hovoriť o typickej káve. Severné pobrežie napríklad poskytuje kávu s príchuťou slanej vody. Celých 75 % úrody pochádza od drobných pestovateľov. V 17 členských štátoch Brazílie sa pestuje také množstvo odrôd, že je veľmi ťažké stanoviť tú najlepšiu. Brazílska káva je orechová, sladká, s nízkym obsahom kyslosti, vytvára neobyčajné horko-sladké a opojné čokoládové chute. Je charakteristická bohatou penou a mohutným telom, vysoko krásnou horkosťou a dochuťou prepraženej kávy, ktorá je pre túto kávu typická. Hovorí sa, že najlepšou odrodou je káva Santos, ktorá má plnú, jemnú, ovocnú chuť bez stopy horkosti. Vyznačuje sa mohutným telom a komplexnosťou. Po pridaní hnedého cukru dostaneme kávu s vycibrenou chuťou.

 
 


Columbia Supremo

"Káva pre labužníkov, milovníkov kávy."

Na začiatku 16. storočia tu španielski kolonizátori založili mesto Bogotá, ktorá sa stala srdcom miestokráľovstva Nová Grenada. Prvé kávovníky sem priniesol istý duchovný z Malých Antíl. Dnes je Kolumbia druhým najväčším producentom kávy na svete. Káva Supremo má intenzívnu arómu, horkosť je primerane zladená s kyslosťou, v ktorej cítiť chuť orechov. Po osladení má jemnú, lahodnú chuť.

 
 


Dominikánska Republika

"Exotická BIO káva."

Ostrov Hispaniola, na ktorého väčšej časti leží Dominikánska republika, objavil v roku 1492 Krištof Kolumbus. O štyri roky neskôr bola vybudovaná prisťahovalecká osada Santo Domingo a odvtedy sa začal snívať „americký sen“. Vysoká vlhkosť, optimálna teplota, vhodná nadmorská výška, pôda bohatá na živiny a podnebie bez obdobia dažďov sú pre pestovanie kávy ideálne. Santo Domingo, ako je dominikánska káva označovaná, má plné telo, modrozelené zrnká, strednú kyslosť, veľmi výraznú a dobrú arómu a je charakteristická zemitými tónmi. Je to príjemne sladká a chuťovo plná káva. Má bohatú tmavohnedú penu apo pridaní hnedého cukru cítime chuť horkej čokolády. Je to káva pre typických kávičkárov.

 
 


Ekvádor

"Mladá, harmonická káva s iskrou."

Ekvádor patril v 15. storočí slávnej ríši Inkov. V prvej tretine 16. storočia však územie dnešného Ekvádoru dobyli Španieli a pripojili ho k Peru, kde mali miestne kráľovstvo. Káva je kvalitou vysoko hodnotná, vyvážená a má čistú chuť s vynikajúcou, jemnou, typickou a osobitou arómou. Najlepšia káva je arabika a pochádza zo svahov Ánd. Sú to najvyššie položené kávovníky na svete. Horkosť a kyslosť kávy sú vyvážené s jemnou príchuťou po zelenej káve. Po pridaní hnedého cukru dostaneme nádhernú vyváženosť s príchuťou po orieškoch.

 
 

Galapágy

"Silná, drsná a horká chuť zo sopečných hôr."

Toto súostrovie patrí štátu Ekvádor. S prihliadnutím k významu súostrovia pre výskum histórie vývoja rastlín a živočíchov prehlásila ekvádorská vláda v roku 1969 Galapágy za národný park. Je prísne zakázaný dovoz a využívanie akýchkoľvek chemických hnojív, alebo iných ošetrujúcich prostriedkov, takže káva z Galapág je neoficiálne považovaná za ekologicky čistú. Chuť kávy je veľmi bohatá, vyvážená, plná a s decentnou kyslosťou. Má celkom osobitý, vlastný charakter a ako u Ekvádoru, objavujú sa zemité, tabakové a ovocné tóny. Po dosladení cukrom sa zvýrazní chuť horkej čokolády.
 
 


Guatemala

"Káva s vyváženou, korenistou chuťou."

Táto krajina, súčasť ríše Mayov bola v roku 1542 dobytá Španielmi. Káva sem bola privezená jezuitskými mníchmi, a to priamo do Antiguy, najznámejšieho regiónu uloženého medzi troma vulkánmi. Dnes sa káva pestuje z väčšej časti na juhu krajiny, kde vulkanické horské svahy pohoria Sierra Madre svojou úrodnou pôdou ponúkajú vybraným druhom kávy arabika ideálne podmienky. Káva sa pestuje v rôznych nadmorských výškach, čo dopomáha k väčšiemu a zaujímavejšiemu výberu kávových zŕn. Silno pražená rozvíja veľkú škálu chutí a opojnú vôňu. Vo svojej vysokej horkosti, ktorej sa vyrovná iba káva z Dominikánskej republiky, môžeme zacítiť dymovú príchuť a v primeranej kyslosti cítime jemné ovocné zložky s jemnou, korenistou príchuťou. Po osladení cítiť príchuť horkej čokolády. Kávu odporúčame fajnšmekrom.

 
 


Havaj Kona

"Ostrovná káva s neobyčajnou krásou."

Havajské súostrovie, 50. spolkový štát USA sa rozkladá v Tichom oceáne a skladá sa z niekoľko stoviek ostrovov a ostrovčekov. Prvý krát boli Havajské ostrovy obývané najneskôr okolo roku 1000 Polynézanmi. V roku 1778 ostrovy pre európsku civilizáciu objavil James Cook, ktorý tu bol aj zabitý. Havaj poskytuje vďaka vulkanickej pôde veľké, lesklé, modré zrno s kyslastou, výrazne orieškovou chuťou, niektorí degustátori dokonca hovoria o škoricovej príchuti. Druh Kona, ktorá sa tu pestuje, je jediná odroda kávy pestovaná v Spojených štátoch, dosahuje najvyššie hektárové výnosy na svete, a to pri zachovaní štandardnej kvality. Pravú kávu Kona sa dá získať len veľmi ťažko. Káva Kona je veľmi osviežujúca s výraznou horkosťou po čokoláde a jemnou aciditou, ktorá dodáva káve bohatú dochuť. Po osladení sa v káve naozaj objaví škoricová chuť a vôňa citrusových plodov.

 
 


Honduras

"Krajina zrúcanín Mayov a harmonickej kávy."

Táto stredoamerická zem mayským zrúcanín leží na brehu karibského mora bola do roku 1821 kolonizovaná Španielmi. Káva sa sem dostala z Kostariky. Prvé plantáže sa začali zakladať v 18. storočí v provincii El Paraíso, ktorá je v súčasnosti dôležitým kávovým producentom. Kávové zrná sú malé, oválne a majú modrozelenú farbu. Káva sa často vyznačuje pikantnou kyslosťou a veľmi vyváženou a harmonickou chuťou. Má opojnú vôňu a na povrchu kávy sa vytvára pevná tmavá pena. Káva má jemnú horkosť s dymovou príchuťou a výraznú aciditu s príchuťou citrusových plodov. Celková chuť je príjemná, vyvážená. Tak ako u väčšiny káv, po pridaní cukru sa zvýrazní chuť horkej čokolády.

 
 


Jamajka

"Najlepšia arabika na svete."

V roku 1509 došlo na ostrove Jamajka k španielskej kolonizácii a k postupnému vyhubeniu pôvodných indiánskych kmeňov Aravakov. Následne sem boli privážaní africkí otroci. V roku 1655 bol ostrov obsadený Britmi a stal sa dôležitou kolóniou. S pestovaním kávy sa tu začalo v roku 1728, keď guvernér Jamajky priviezol prvé sadenice z Martiniku. V roku 1944 vláda zaviedla prísnu kontrolu kvality a všetka káva určená na export musí prejsť takzvaný „čistiaci dom“, čím sa dosiahla vysoká a bezdefektová kvalita. Jamajská Blue Mountain je v súčasnosti najdrahšou kávou na svete. Bola tiež prehlásená za chuťovo najlepšiu. Vlhko, teplo, vysoká nadmorská výška a časté vetry sa podieľajú na formovaní tejto výnimočnej kávy. Pestuje sa vo výškach až 1830 metrov nad morom. Chladnejší vzduch spomaľuje rast rastlín a umožňuje plné rozvinutie chutí. Väčšina tejto kávy sa vyváža do Japonska. Je preslávená svojou lahodnou, plnou, harmonickou, ovocnou chuťou, niekedy až s pomerne výraznou orieškovou príchuťou a zvýraznenou kyslosťou, ktorá prechádza do chuti horkej čokolády. Aróma a chuť čerstvo upraženej kávy sa drží neobvykle dlho a rozvinie sa až pri jej pití, je určená pre skutočných fajnšmekrov.

 
 


Kostarika

"Prvá stredoamerická."

Aj napriek tomu, že Španieli preskúmavali oblasť Kostariky už v 16.storočí, prvé pokusy o kolonizáciu sa ukázali ako neúspešné vďaka kombinácii faktorov, ako sú komáre v bažinách, veľké teploty, odolní domorodci a pirátske nájazdy. Kostarika ale so svojou úrodnou, dobre priepustnou pôdou vulkanického pôvodu bola prvou stredoamerickou krajinou, kde sa začala vo veľkom pestovať káva a banány. Dokonca aj vysoká vzdelanosť, hudba a umenie kostarických plantážnikov sa odrážajú v pestovaní kávy. Káva má nezabudnuteľnú jemnú, hodvábnu, a pritom bohatú, jemne kyslú chuť, s robustným vzhľadom a korenistou arómou a bohatšiu penu. Je veľmi podobná káve nikaragujskej. Pri dosladení a pridaní mlieka dostaneme jemnú lahodnú chuť s príchuťou citrusových plodov.

 
 


Kuba

"Káva vysokej kvality a čokoládovej chuti."

Táto komunistická diktátorská krajina je nešťastne známa porušovaním občianskych práv, cenzúrou a Fidelom Castrom. Ale okrem vynikajúcich cigár sa tu dopestuje aj veľmi kvalitná káva. História kávy sa na Ostrove slobody začala písať v roku 1748, keď José Antonio Gelabert priviezol na Kubu prvé sadenice kávovníka. Počas 19. storočia bola Kuba hlavným exportérom kávy pre Španielsko. Káva má čistú chuť, príjemnú, nie príliš silnú plnosť a je menej kyslá ako iné stredoamerické kávy, pretože je pestovaná v nízkych polohách. Má čokoládovú chuť a dlhú dochuť. Budúcnosť kávy je neistá, pretože dodávky v určitú stanovenú dobu a v nemennej kvalite sú kvôli politickej situácii len sťažka dodržované.

 
 


Mexiko Maragogype

"Obrie zrná, harmonická chuť i vôňa."

Mexiko je po Brazílii a Kolumbii tretím najväčším producentom kávy na americkom kontinente. Kvôli veľkej rozlohe krajiny s dostatočne rozdielnymi podmienkami sú aj kávy pomerne rozdielne. Zrnká sú veľké a podlhovasté a pripravuje sa z nich príjemný, mäkký, intenzívne voňajúci nápoj. Káva Maragogype má bohatšiu penu ako iné kávy. Lahodná horkosť má príchuť juhoamerického ovocia s vyváženou aciditou. Je to ľahká káva s jemnou arómou.

 
 


Nikaragua

"Jemná, vyvážená a veľmi aromatická chuť."

Krajina sa nazýva podľa kmeňa Nicarao, ktorý obýval brehy jazera Nikaragua pred príchodom Španielov do Ameriky a španielskeho slova "agua", čo znamená "voda". Odráža to prítomnosť veľkých jazier v tejto oblasti. Najlepšia nikaragujská káva má jemnú, vyváženú a veľmi aromatickú chuť. Má stredné telo, stredne vyvinutú kyslosť a často obsahuje čokoládové tóny. Je to veľmi dobre vyvážená káva s opojnou arómou typickou pre kvalitné kávy z vysokých polôh strednej Ameriky. Na povrchu kávy sa vytvára hustá tmavá pena, tmavšia ako u iných stredoamerických káv. Kvalitou sa vyrovná káve guatemalskej. Iba po osladení má jemnejšiu chuť s príchuťou citrusových plodov a vína.

 
 


Panama

"Káva z vysočiny."

Táto krajina je známa vďaka najväčšej a najnáročnejšej stavbe tej doby - Panamskému prieplavu, čo malo veľký význam pre lodnú dopravu, lebo lode už nemuseli ísť dlhou a nebezpečnou cestou okolo Hornovho mysu pri južnom cípe Južnej Ameriky. Káva z Panamy je pestovaná vo vysokohorskej oblasti Bouquete a je známa po celom svete. Šálka panamskej kávy má čistú a vyváženú chuť, stredné telo a v chuti sa podľa mikroregiónu môžu objavovať čokoládové, ovocné a kvetinové tóny. Vysoká horkosť kávy vyvoláva pocit prepraženej kávy, ktorý je typický pre kávu brazílsku. Fajnšmekri túto kávu pijú nesladenú. Ale pri jemnou dosladení hnedým cukrom udržíte jej vysokú kvalitu chuti.

 
 


Peru

"BIO káva pestovaná v lesných oblastiach."

Na rozdiel od mnohých okolitých štátov sa história Peru datuje od starších čias vďaka vyspelej kultúre Inkov. Zhruba od 11. do 16. storočia sa tu udržala incká ríša Twantisuyo. Vpád Španielov v r. 1532 mal katastrofálny vplyv. Silná ríša bola zničená. Až v r. 1821 sa Peru podarilo získať nezávislosť. Za predpokladu hospodárskej a politickej stability by mohlo byť Peru jedným z najväčších producentov vynikajúcej kávy. Väčšia časť peruánskej kávy sa dodáva na trh ako „biokáva“. Vo všeobecnosti je káva z Peru charakteristická veľmi jemnou kyslosťou a ľahkým telom, ale zároveň aromatická s výraznou dymovou príchuťou a krásnou horkosťou. Je ľahká, povznášajúca, s vanilkovo ladenou sladkosťou, má jemne tmavú penu a podobne ako u iných horkejších káv, po pridaní hnedého cukru cítime chuť čokolády.

 
 


Portoriko

"Prírodne jemná s bohatou arómou."

V roku 1493 objavil Portoriko Krištof Kolumbus. Pôvodní obyvatelia boli vyhubení a nahradili ich otroci z Afriky. Portoriko má veľmi podobné prírodné podmienky ako Hispaniola, takže aj začiatky pestovania kávy majú podobnú históriu. V roku 1736 sa sem kávovník dostal z Martiniku. Najznámejšou na trhu gurmánskych káv je Yauco Selecto, s ktorou sa môžeme bežne stretnúť aj v Európe. Portorická káva je prírodne jemná, s bohatou, plnou chuťou a výraznou arómou. Má výraznú sladkosť s ovocnými tónmi, navyše krásne vonia.

 
 


Salvádor

"Veľmi čistá, jemná a vyvážená káva."

V predkolumbovskej dobe bolo dnešné územie krajiny osídlené rôznymi indiánskymi etnikami. Najväčším štátnym útvarom na jeho pôde bolo kráľovstvo Cuzcatlán. Španieli do Salvádoru prišli z Guatemaly v roku 1524. V tej dobe sa začala pestovať aj káva, ktorá v dnešnej dobe predstavuje 40% celkového exportu krajiny. Kvalita kávy, tak isto ako aj v ostatných krajinách, sa posudzuje podľa nadmorskej výšky - čím vyššie, tým lepšie. Šálka tejto kávy predstavuje veľmi čistú a vyváženú chuť s príjemnou arómou, dobre vyváženým telom a s ostrou, ale zároveň jemnou kyslosťou a čokoládovými a orieškovými tónmi.

 
 




Brazília, Columbia a Guatemala

"Kávové klasiky v bezkofeínovom prevedení."

Bezkofeínová káva, vhodná najmä pre ľudí, ktorí trpia ochoreniami srdca a ciev, ľuďom s vysokým krvným tlakom ale aj pre tehotné ženy. Táto káva nie je úplne bez kofeínu, jedna klasická šálka obsahuje približne 3-10 mg kofeínu, pričom v porovnaní s klasickou kávou, ktorá obsahuje viac ako 100 mg kofeínu, je to zanedbateľné množstvo. Hlavným spôsobom priemyselnej výroby bezkofeínovej kávy je proces odstraňovania kofeínu z kávy pomocou chemického kúpeľa. Nepražená, ešte zelená káva sa namáča a premýva v metylénchloride, ktorý kofeín dokáže absorbovať. Následne sa káva opäť premyje vo vode a suší. Zostáva aromatická a s dobrou chuťou. Vo všeobecnosti má bezkofeínová káva jemnú arómu, príjemnú horkosť a výraznú aciditu. K tejto káve odporúčame k cukru i mlieko, ktoré zjemní príchuť, v ktorej môžeme nájsť chuť karamelu.

 



O nás ...

Otvorili sme pre Vás novú predajňu kávy, orieškov a doplnkov.
V našej predajni si môžete dať chutnú kávičku, skvelú horúcu čokoládu alebo čaj.

Viac o nás...

    Nájdete nás aj na

Facebook