ÚVOD O NÁS KÁVA MAŠKRTY KONTAKT


 

 

Burundi

"Plná jemnosť východu Afriky."

Okolo roku 1400 bola krajina absolutistickou monarchiou. Od roku 1890 sa stala súčasťou Nemeckej východnej Afriky. Po prvej svetovej vojne bolo územie obsadené Belgickom. Burundi má rozvinutý kávový priemysel, založený v 30. rokoch minulého storočia belgickými kolonistami. Táto plná, jemná káva z oblasti jazera Tanganika má príjemný vzhľad, vysokú kyslosť a bohatú chuť. Výborne chutí samostatne, ale aj v zmesi s inými druhmi.

 
 


Etiópia

"Krajina považovaná za pravlasť kávy."

História tohto územia sa datuje od prvého storočia, keď tu žili Semiti. Od 7. storočia bola krajina izolovaná od kresťanstva prenikajúcim islamom. V staroveku bola označením čiernej Afriky. Etiópia je vraj pravlasťou kávy, ktorá by mala byť pomenovaná podľa etiópskej provincie Kaffa. Je dôležitou pestovateľskou krajinou a najvýznamnejším vývozcom arabiky z pomedzi všetkých afrických štátov. Voľne rastúce kávovníky dodnes poskytujú kávu s vínnou arómou a výraznou, bohatou, nezameniteľnou chuťou a patria medzi najlepšie na svete. Etiópska káva sa vyznačuje najnižším obsahom kofeínu. Je to jemná a vzácna káva s príchuťou tmavého ovocia, mierne korenistej arómy a silnej čokoládovej plnosti. Vôňou a chuťou veľmi podobá vysokokvalitným stredoamerickým kávam. Jemná horkosť s primeranou aciditou a jemnou, korenistou príchuťou dáva káve komplexnú chuť, ktorú ocenia i najväčší odborníci. Pri dosladení sa objaví príchuť horkej čokolády.

 
 

Keňa

"Výnimočná africká káva ."

Káva z Kene spĺňa všetko, čo si od dobrej šálky kávy sľubujeme. Je aromatická, má plnú chuť a vysokú kyslosť, vôňa je vyvážená a jej príchuť je príjemná. Keňa kladie mimoriadny dôraz na dodržiavanie akostných štandardov pri pestovaní, spracovaní a v obchode s kávou, pretože je dodávaná len do vybraných krajín. Káva z Kene je špičková káva plnej, veľmi intenzívnej chuti, ktorej dominuje príjemná kyslosť. Má výraznú arómu a v chuti sa objavujú ovocné, mierne korenisté a vínne tóny. Je najjemnejšou kávou na východoafrickom trhu. Táto káva sa veľmi podobá káve zambijskej, s podobnou vôňou i chuťou. Iba jej horkosť má výraznejšiu príchuť dymu a vyššia acidita zvýrazňuje viac chuť ovocia. Pri dosladení sa zvýrazní jemná dochuť vína. S mliekom pôsobí veľmi lahodne a osviežujúco.
 
 

Kongo

"Vzácna a tvrdá Afrika."

Do roku 1997 tu zúrila občianska vojna, ktorá v krajine zničila všetko, čo sa dalo. Káva sa však neprestala pestovať a tá najlepšia sa pestuje na severovýchode krajiny, kde sa kedysi pestovala najlepšia perlová a obria káva. Potenciál pre produkciu kvalitnej kávy je tu vysoký, ale politické problémy a násilné konflikty tu vytvárajú náročné podmienky pre obchod. Kivu je meno pre východnú časť Konga a pokrýva rozsiahle územie. Jedny z najlepších podmienok pre pestovanie kávy sú na druhej strane jazera Kivu v Rwande, a tak aj tu v Kongu je veľký potensiál pre pestovanie vysoko kvalitných druhov káv. Táto špičková arabika, preslávená svojou kvalitou, sa bohužial, stala vzácnosťou. Najkvalitnejšia káva má vysokú, vyváženú kyslosť a bohatú chuť. Elegantné, zážitkové a zároveň nevtieravé splynutie výraznej chute tropického, jemne acidného ovocia a sušených hrozienok dotvára v ústach intenzívnu krémovú dochuť. Odporúčame ju pre nadšencov kávy pripravenej alternatívnymi metódami. V espresse vynikne intenzívna chuť tropického ovocia.
 
 


Rwanda

"Exotické tóny, veľmi výrazná acidita a špecifická dochuť."

Táto krajina je smutne preslávená najmä nepokojmi medzi dvomi etnickými skupinami Tutsiov a Hutov a genocídou z roku 1994, pri ktorej bolo zavraždených vyše 800 000 ľudí. Krajina musí dovážať ohromné množstvo potravín a všetok tovar. Vyváža sa káva a čaj. Chuť rwandskej kávy sa popisuje ako „trávnatá“, čo je spôsobené vlhkým tropickým podnebím tejto oblasti. Pôda je natoľko bohatá na živiny, že sa tu káva doslova ženie do výšky. Má však vynikajúcu, veľmi jemnú a plnú chuť, ktorá sa až rozplýva na jazyku.

 
 


Tanzánia

"Africká káva plná prekvapení."

Tanzánia je krajina na východnom pobreží strednej Afriky a vznikla zlúčením dvoch pôvodne nezávislých štátov Tanganika, ležiaci u rovnomenného jazera a Zanzibaru. Tanzánia patrí medzi najchudobnejšie štáty sveta, väčšina obyvateľstva sa zaoberá poľnohospodárstvom. Značná časť územia krajiny je zamorená muchou tse-tse. Zrno z Tanzánie je najčastejšie perlového typu, má menšiu veľkosť a oblejšie tvary ako väčšina iných kávových zŕn. Je to typická africká káva z oblasti rovníka s jemnou bohatou arómou, horkosťou s dymovou príchuťou, jemnou kyslosťou a príchuťou vína a môžeme zacítiť i jemnú korenistú príchuť. Lahodnosť kávy dosiahneme jemným prisladením hnedým cukrom a mliekom, čím sa zvýrazní jemná ovocná príchuť. Patrí medzi najlepšie a najobľúbenejšie africké kávy.

 
 

Uganda


"Čokoládovo-oriešková Afrika."


O dejinách Ugandy pred príchodom Arabov a Európanov v polovici 19. storočia sa toho vie málo, ale isté je, že sa tu ľudia usadili najneskôr v prvom tisícročí pre n.l. Zdravotná starostlivosť v tejto chudobnej krajine nie je dostatočná, ale na druhej strane má krajina najkvalitnejšiu diaľnicu v Afrike. Produkcia arabiky je v súčasnosti iba 10% celkovej úrody v Ugande, o to je však zaujímavejšia. Rovníková dažďová klíma podstatne prispela k tomu, že sa Uganda stala jednou z najdôležitejších postovateľských krajín kávy typu robusta. Chuť ugandskej kávy je bohatá a veľmi vyvážená. Odrodová káva Uganda Bugisu má plné ťažké telo ako väčšina iných druhov káv vo východnej Afrike a trochu nižší obsah kyselín, vynikajúcu horko-sladkú čokoládovo-orieškovú príchuť, prekvapujúcu šťavnatú kyslosť a výraznú arómu po klinčekoch. Uganda sa výrazne líši od iných afrických káv, poradoxne má viac spoločného s kávou zo Sumatry než s kávou z Kene alebo Rwandy. Zber tejto odrodovej kávy prebieha od októbra do januára.
 
 

Zambia


"Káva vhodná na popíjanie pri západoch slnka."


Na území Zambie žili predchodcovia človeka už pred niekoľkými miliónmi rokov. Pôvodnými obyvateľmi Zambie boli kmene Khoinov a Sanov, ktoré boli vytlačené. Väčšina predkov dnešných obyvateľov prišla až s poslednou veľkou vlnou bantuských prisťahovalcov. V roku 1851 navštívil po prvý krát Zambiu škótsky cestovateľ, misionár a lekár David Livingstone. Začiatkom 20. storočia sa do Zambie dostala káva z Kene. Vyžaduje silnejšie praženie pri ktorom sa rozvinie plná kvalita, bohatá chuť, jemná kyslosť a harmónia.
 
 


Zimbabwe

"Veľmi dobre vyvážená a komplexná káva."


V koloniálnej minulosti bola táto krajina nazývaná Južná Rhodesia. Meno Zimbabwe pochádza od predkov veľkého etnika Šona z pôvodného slova „Ziimba Remambve“, čo v preklade znamená „skalnatý dom“. Káva sa začala pestovať v 60. rokoch minulého storočia, keď tu juhoafrickí farmári nasadili prvé plantáže. Úrodná pôda, vyššia nadmorská výška a pravidelné zrážky prospievajú kávovníkom natoľko, že plodia vysoko kvalitnú kávu s jemnou, čistou chuťou a ovocným nádychom.

 O nás ...

Otvorili sme pre Vás novú predajňu kávy, orieškov a doplnkov.
V našej predajni si môžete dať chutnú kávičku, skvelú horúcu čokoládu alebo čaj.

Viac o nás...

    Nájdete nás aj na

Facebook